Pennsylvania Association for Middle Level Education


Log in

PAMLE Awards 2021
Congratulations to all the winners and thank you to everyone who took the time to nominate a colleague!

Joan Jarrett Student Award

 

Isaac Weiland
Cambria Heights Middle School, Cambria Heights School District

Malina Gaida
Cambria Heights Middle School, Cambria Heights School District

Ryan Howe
North Allegheny Cyber Academy. North Allegheny School District

Liam Welge
Quaker Valley Middle School, Quaker Valley School District

Learning to Teach & Teaching to Learn: Student Teacher Recognition

 

Kathryn Cek
Central Valley Middle School, Central Valley SD

Ian Petrillo
Southern Middle School, Wilson School District, 

Riley Trueman
Marshall Middle School & Ingomar Middle School, North Allegheny School District

Lincoln Investment/PAMLE Promising Practitioner Award: New Teacher Award

 

Samantha Shepherd

Titusville Area School District

Titusville Middle School

Nathan Bearer

Cambria Heights School District

Cambria Heights Middle School

Eliza Luxbacher

Upper St. Clair School District

Boyce Middle School & Fort Couch Middle School

Hannah Rish

Mount Pleasant Area

Mount Pleasant Area Junior High School

Ms. Stephanie Lednak

Plum Borough School District

Oblock Junior High School

Tonia Autieri

Upper St. Clair School District

Boyce Middle School

Ms. Dempsey Murphy

Southern York County School Distict

Southern Middle School

Valerie Douty

Mechanicsburg Area School District

Mechanicsburg Middle School

Kieran Vora

Quaker Valley SD

Quaker Valley Middle Scholl

Tonia Autieri

Upper St. Clair School District

Boyce Middle School

Kirstin Gist

Keystone Central School District

Central Mountain Middle School

Jamie Greer

South Fayette Township School District

South Fayette Middle School

Taylor Connors

South Fayette Township School District

South Fayette Middle School

Dominique Singer

Hempfield Area School District

Harrold Middle School

Marissa Elizardo

Upper Moreland Township School District

Upper Moreland Middle School


Ann Moniot Outstanding Middle Level Teacher

 

Andrew Malkasian
8th grade American History Teacher
Kennett Middle School, Kennett Consolidated School District

Mrs. Nicole Kociela
7th and 8th grade World Language and Spanish I
Oblock Junior High School, Plum Borough School District

Leonard R. Ference Outstanding Administrator Award

 

Mrs. Erin Peterson
Fort Couch M.S, Upper St Clair School District

PAMLE John H. Lounsbury Memorial Award

 

Kathleen Rapino
8th Grade, Special Education
Radnor Township School District

Powered by Wild Apricot Membership Software